Tercih Bildiriminde Son Gün

Tercih Bildiriminde Son Gün

Sevgili üniversite adayları, tercih bildiriminde son gün.
08.08.2023 Salı | Güncellenme: 08.08.2023 Salı 07:24

Sevgili üniversite adayları, tercih bildiriminde son gün. ÖSYM sistemi bu gece saat 23.59'da kapatacak.

Tercih listenizi bildirmeyi artık geciktirmeyin. Sistemde yoğunluk olabileceğini düşünerek işleminizi erken tamamlayın.

Tercihlerinizi bildirmiş iseniz, bölüm kodlarının istediğiniz bölüme ait olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz. Kodlama hatası nedeniyle sonradan istemediğiniz bir bölüme yerleştirilme tehlikesini unutmayınız. Tercih bildirimi yapan adaylar listelerini tamamen silemezler ancak güncelleme başlığı altından girerek ekleme, çıkarma, ya da sıralama değiştirme işlemi yapabilirler. Bu işlemlerden sonra da onaylamayı unutmamalısınız.

Sonuçlar Ne Zaman Açıklanacak

Sonuçların bu ayın ortasında 18 Ağustos gibi açıklanmasını bekliyoruz. Üniversite kayıtları 28 Ağustos- 1 Eylül 2023 tarihleri arasında yapılacak. Elektronik kayıtlar 28-30 Ağustos 2023 tarihleri arasında tamamlanacak. Sonuç belgenizde yerleştirilmiş iseniz hangi tarihte nerede kayıt yaptıracağınız bilgilerini görebileceksiniz. Umarım yerleştirme sonuçları yüzünüzü güldürür. Herkes için hayırlı olmasını diliyoruz.

Üniversite Kaydı Nasıl Yapılacak

YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARINA KAYIT İŞLEMLERİ

2023-2024 ders yılında, YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 28 Ağustos- 1 Eylül 2023 tarihleri arasında yapılacak. Elektronik kayıtlar 28-30 Ağustos 2023 tarihleri arasında tamamlanacak Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için aşağıda belirtilen belgeleri tamamlayarak kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunlu. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedecekler. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır.

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER

a)        Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

b)        Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

c)        12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

d)        Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge

e)        Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri

f)            Yükseköğretim kurumlarına kayıt işlemlerinde öğrencinin YÖKSİS veri tabanında başka bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı olduğunun tespit edilmesi halinde aynı düzeyde örgün bir programa kayıt yaptırmaması halinde ortaöğretim diplomasının aslı olmadan da kaydı yapılarak daha önce kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumundan bu bilgi teyit edilir.

YKS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlüler askerlik durumlarını, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr İnternet adresinde görebilecekler.

Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvurmaları gerekiyor.

YKS Tercih Robotu
KPSS Tercih Robotu