Haliç Üniversitesi (İstanbul)

İngilizce Mütercim ve Tercümanlık (Tam Burslu)
Haliç Üniversitesi (İstanbul)
Fen-Edebiyat Fakültesi

Kodu : 201990497 Puan Türü : DİL
Önceki Dönem:
Taban Puan : 413,573
Önceki Dönem: 428,960
Tavan Puan : 420,666
Türkiye Başarı Sırası : 9.464
Önceki Dönem: 8.990
Türkiye Başarı Sırası
(Ek Puanlı)
: -
Kontenjan : 9 Kişi
Yerleştirilen : 9 Kişi
Okul Birincisi Konj. : - M.E.B.B. Kontenjanı : -
O.B. Taban Puan : - O.B. Tavan Puan : -

Öğretim Türü : Normal Öğretim Süre : 4 Yıl
Burs : Tam Burslu Öğretim Ücreti : Tam Burslu
Profesör Sayısı : - Doçent Sayısı : -
Dr. Öğr. Üyesi Sayısı : 3 Kişi

KPSS-1 : - KPSS-2 : -
KPSS-3 : - A.B. : -
TUS-1 : - TUS-2 : -
TUS-3 : - DUS : -

Koşullar

18: Öğrencilerin, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile vakıf üniversiteleri arasında imzalanan mutabakat metni ile ilgili bu kılavuzun ileri sayfalarında yer alan duyuruyu incelemesinde yarar görülmektedir. Yükseköğretim Kurumlarının Gençlik ve Spor Bakanlığıyla yaptığı mutabakat metni çerçevesinde ayrıntılı bilgiye ilgili üniversiteden ulaşılabilecektir.

21: Zorunlu hazırlık sınıfı dahil (İsteğe bağlı hazırlık sınıfları hariç) olmak üzere verilecek olan burslarda, Burslu: öğrenim ücretinin tamamını; %50 İndirimli: öğrenim ücretinin yarısını ve %25 İndirimli: öğrenim ücretinin dörtte birini kapsamakta olup, öğrenciler öğrenim ücretinin geri kalan kısmını ödeyeceklerdir. Burslu/İndirimli programlarda burslar/indirimler, hazırlık sınıfında bir yıl ve programın normal öğretim süresi kadar (öğrenimine ve derslere devam etmesi şartıyla) devam ederek bu sürenin sonuna kadar kesilmez. Burslu/İndirimli programlarda burslar/indirimler karşılıksız olup öğrencinin öğrenimine devam etmeyerek programdan ayrılması durumunda ayrılan öğrencilerden bursluluk/indirim oranına göre ayrıca öğrenim ücreti istenemez. İlgili yükseköğretim kurumu tarafından bu süreden daha fazla burslu/indirimli öğrenim görme imkanı verilebilir. Yükseköğretim kurumları, kendi öğrencisi veya başka üniversitenin öğrencisi olup ayrılanların veya ilişiği kesilen/ilişiğini kesenler ile bir yükseköğretim programından mezun olanların, YKS sonuçlarına göre burslu veya indirimli programlara yerleşmeleri halinde yükseköğretim kurumunun kendi mevzuatı doğrultusunda sadece ücretli veya diğer indirimli statülerde kayıt yapabilmesine izin verebilir; Üniversite, bu durumda olanların sadece ücretli veya diğer indirimli programlara kayıtlarını yapma hakkını saklı tutar.

22: Bu programa kayıt yaptıran ve yabancı dil hazırlık sınıfına devam etmesine rağmen hazırlık sınıfını iki yıl içinde başarıyla tamamlayamayan öğrencilerin programdan ilişiği kesilir. Hazırlık sınıfında başarısız olarak programdan ilişiği kesilen öğrenciler, varsa kendi yükseköğretim kurumlarında öğretim dili Türkçe olan eşdeğer bir programa kayıt yaptırabilirler. Ancak bu öğrenciler, talep etmeleri durumunda Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından bir defaya mahsus olmak üzere kayıt yaptırdığı yıl itibarıyla, öğrencinin YKS puanlarından ilgili olan puanı, yerleştirileceği programa kayıt yaptırmak için aranan taban puanından düşük olmaması şartıyla öğretim dili Türkçe olan programlardan birine merkezî olarak yerleştirilebilirler.

24: Programın öğretim dilinde bir yıl süreli zorunlu Hazırlık Programı uygulanır, programın sonunda ilgili dilde yeterlik sınavını başaranların doğrudan birinci sınıfa kayıtları yapılır. Hazırlık sınıfı, öğretim süresi sütununda gösterilen yıllara dahil değildir. İlgili dil için üniversitece kabul edilen; a) Ulusal ve/veya Uluslararası yabancı dil sınavlarının birinden yine üniversitece belirlenen düzeyde başarılı olduğunu belgeleyen, b) Üniversitece öğretim yılı başında yapılacak ilgili dilde yeterlik sınavında başarılı olanlar doğrudan birinci sınıfa alınırlar. Öğrencilere, “Yükseköğretim Kurumlarında Yabancı Dil Öğretimi ve Yabancı Dille Öğretim Yapılmasında Uyulacak Esaslara İlişkin Yönetmelik" hükümleri uygulanır.

64: Yükseköğretim kurumu Mütevelli Heyeti/Yönetim Kurulu tarafından verilen indirim ve imkanlar (öğrenim ücreti muafiyeti, burs, para, yurt, yemek vb.), öğrenim ücretini ödeme koşulları, taksitli veya peşin ödeme imkanları, diğer ücretler, sonraki yıllarda ücretlerde yapılacak artışlar, burslu programlara ilişkin ayrıca verilecek burs süreleri ile eğitim öğretime ilişkin diğer hususlar, ilgili yükseköğretim kurumunun internet sayfasından öğrencilere duyurulacaktır. Ücretler, ödeme yöntemleri, öğrenim ücretindeki olası artışlar her yıl, kayıtlı öğrenciler için de TEFE-TÜFE oranları da dikkate alınarak Mütevelli Heyetinin/Yönetim Kurulunun uygun göreceği oranda yeniden belirlenebilir. Bazı yükseköğretim kurumları, kendi öğrencisi veya başka üniversitenin öğrencisi olup ayrılanların veya ilişiği kesilen/ilişiğini kesenler ile bir yükseköğretim programından mezun olanların, YKS sonuçlarına göre burslu veya indirimli programlara yerleşmeleri halinde yükseköğretim kurumunun kendi mevzuatı doğrultusunda sadece ücretli veya diğer indirimli statülerde kayıt yapabilmesine izin verebilir; Üniversite, bu durumda olanların sadece ücretli veya diğer indirimli programlara kayıtlarını yapma hakkını saklı tutar. Bu durumda olanların tercihlerini yapmadan önce ilgili üniversiteden ayrıntılı bilgi almaları gerekmektedir. Adayların tercihlerini yapmadan önce üniversitelerin internet sayfasındaki bilgileri dikkatlice inceleyerek tercihlerini yapmaları gerekmektedir.

87: Haliç Üniversitesinde eğitim-öğretim ücretlidir. 2021-2022 eğitim-öğretim yılı ücretleri, Zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfı 36.900 TL, Tıp Fakültesi; Tıp 98.000 TL, Tıp (İngilizce) 110.000 TL, Fen Edebiyat Fakültesi; Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Matematik 44.000 TL Psikoloji 48.000 TL, Psikoloji (İngilizce) 53.000 TL, Moleküler Biyoloji ve Genetik (İngilizce) 42.000 TL, İngilizce Mütercim ve Tercümanlık 46.000 TL, Türk Dili ve Edebiyatı 38.000 TL, İşletme Fakültesi; İşletme, İşletme (İngilizce) 30.000 TL, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik (İngilizce), Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler 32.000 TL, Yönetim Bilişim Sistemleri (İngilizce) 40.000 TL, Halkla İlişkiler ve Tanıtım 43.000 TL, Mühendislik Fakültesi; Makine Mühendisliği (İngilizce) 32.000 TL, Elektrik-Elektronik Mühendisliği (İngilizce), Endüstri Mühendisliği (İngilizce) 34.000 TL, Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce), Yazılım Mühendisliği (İngilizce) 46.000 TL, Mimarlık Fakültesi; Endüstriyel Tasarım 38.000 TL, Mimarlık 45.000 TL, İç Mimarlık 52.000 TL, Sağlık Bilimleri Fakültesi; Ebelik 40.000 TL, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (İngilizce), Hemşirelik, Hemşirelik (İngilizce) 46.000 TL, Beslenme ve Diyetetik, Beslenme ve Diyetetik (İngilizce) 56.500 TL, Güzel Sanatlar Fakültesi; Çizgi Film ve Animasyon, Görsel İletişim Tasarımı 36.000 TL, Gastronomi ve Mutfak Sanatları 45.000 TL, Meslek Yüksekokulu; Aşçılık, Aşçılık (İÖ), Bilgisayar Programcılığı, Çocuk Gelişimi 32.000 TL, İnşaat Teknolojisi, İç Mekan Tasarımı, Grafik Tasarımı 31.000 TL, Bankacılık ve Sigortacılık 17.000 TL, Lojistik 20.000 TL, Turizm ve Otel İşletmeciliği 19.000 TL, Moda Tasarımı 22.000 TL, Elektronik Teknolojisi 26.000 TL, Bilgisayar Teknolojisi 28.000 TL, Fizyoterapi 35.000 TL, İlk ve Acil Yardım 45.000 TL, Anestezi, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri 30.000 TL, Elektrik, Makine 27.000 TL’dir. KDV eğitim-öğrenim ücretine dâhil değildir. Eğitim-Öğrenim ücretinde yapılabilecek yıllık artışlar, TÜİK tarafından belirlenen enflasyon oranları dikkate alınarak Üniversitemizin Mütevelli Heyeti kararına istinaden yapılır. Ayrıntılı bilgi Üniversitenin web sitesinden edinilebilir (www.halic.edu.tr.).

YKS Tercih Robotu
KPSS Tercih Robotu