Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (İstanbul)

Tarih (Tam Burslu)
Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (İstanbul)
Edebiyat Fakültesi

Kodu : 201410029 Puan Türü : SÖZ
Önceki Dönem: TS-2
Taban Puan : 414,045
Önceki Dönem: 386,302
Tavan Puan : 433,422
Önceki Dönem: 466,212
Türkiye Başarı Sırası : 4.816
Önceki Dönem: 53.175
Türkiye Başarı Sırası
(Ek Puanlı)
: -
Kontenjan : 10 Kişi Tercih Eden : 236 Kişi
Yerleştirilen : 10 Kişi
Okul Birincisi Konj. : - M.E.B.B. Kontenjanı : -
O.B. Taban Puan : - O.B. Tavan Puan : -

Öğretim Türü : Normal Öğretim Süre : 4 Yıl
Burs : Tam Burslu Öğretim Ücreti : Tam Burslu
Profesör Sayısı : 3 Kişi Doçent Sayısı : 1 Kişi
Dr. Öğr. Üyesi Sayısı : 4 Kişi

KPSS-1 : 63,077 KPSS-2 : 59,755
KPSS-3 : 53,691 A.B. : -
TUS-1 : - TUS-2 : -
TUS-3 : - DUS : -

Koşullar

3: Zorunlu hazırlık sınıfı dahil (İsteğe bağlı hazırlık sınıfları hariç) olmak üzere verilecek olan burslarda, Burslu: öğrenim ücretinin tamamını; %75 İndirimli: öğrenim ücretinin dörtte üçünü; %50 İndirimli: öğrenim ücretinin yarısını ve %25 İndirimli: öğrenim ücretinin dörtte birini kapsamakta olup, öğrenciler öğrenim ücretinin geri kalan kısmını ödeyeceklerdir. Burslu/İndirimli programlarda burslar/indirimler, hazırlık sınıfında bir yıl ve programın normal öğretim süresi kadar (öğrenimine ve derslere devam etmesi şartıyla) devam ederek bu sürenin sonuna kadar kesilmez. Burslu/İndirimli programlarda burslar/indirimler karşılıksız olup öğrencinin öğrenimine devam etmeyerek programdan ayrılması durumunda ayrılan öğrencilerden bursluluk/indirim oranına göre ayrıca öğrenim ücreti istenemez. İlgili yükseköğretim kurumu tarafından bu süreden daha fazla burslu/indirimli öğrenim görme imkanı verilebilir. Yükseköğretim kurumları, kendi öğrencisi veya başka üniversitenin öğrencisi olup ayrılanların veya ilişiği kesilen/ilişiğini kesenler ile bir yükseköğretim programından mezun olanların, YKS sonuçlarına göre burslu veya indirimli programlara yerleşmeleri halinde yükseköğretim kurumunun kendi mevzuatı doğrultusunda sadece ücretli veya diğer indirimli statülerde kayıt yapabilmesine izin verebilir; Üniversite, bu durumda olanların sadece ücretli veya diğer indirimli programlara kayıtlarını yapma hakkını saklı tutar.

46: İsteyen öğrencilere kontenjan dahilinde bir yıl süreli İngilizce Hazırlık Programı uygulanır. Hazırlık programı süresi, öğretim süresi sütununda gösterilen yıllara dâhil değildir.

60: Yükseköğretim kurumu Mütevelli Heyeti tarafından verilen indirim ve imkanlar (öğrenim ücreti muafiyeti, burs, para, yurt, yemek vb.), öğretim ücretini ödeme koşulları, taksitli veya peşin ödeme imkanları, diğer ücretler, sonraki yıllarda ücretlerde yapılacak artışlar, burslu programlara ilişkin ayrıca verilecek burs süreleri ile eğitim öğretime ilişkin diğer hususlar, ilgili yükseköğretim kurumunun internet sayfasından öğrencilere duyurulacaktır. Ücretler, ödeme yöntemleri, öğrenim ücretindeki olası artışlar her yıl, kayıtlı öğrenciler için de TEFE-TÜFE oranları dikkate alınarak Mütevelli Heyetinin uygun göreceği oranda yeniden belirlenebilir. Bazı vakıf yükseköğretim kurumları, kendi öğrencisi veya başka üniversitenin öğrencisi olup ayrılanların veya ilişiği kesilen/ilişiğini kesenler ile bir yükseköğretim programından mezun olanların, YKS sonuçlarına göre burslu veya indirimli programlara yerleşmeleri halinde yükseköğretim kurumunun kendi mevzuatı doğrultusunda sadece ücretli veya diğer indirimli statülerde kayıt yapabilmesine izin verebilir; Üniversite, bu durumda olanların sadece ücretli veya diğer indirimli programlara kayıtlarını yapma hakkını saklı tutar. Bu durumda olanların tercihlerini yapmadan önce ilgili üniversiteden ayrıntılı bilgi almaları gerekmektedir. Adayların tercihlerini yapmadan önce üniversitelerin internet sayfasındaki bilgileri dikkatlice inceleyerek tercihlerini yapmaları gerekmektedir.

734: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesinde eğitim-öğretim ücretlidir. 2019-2020 eğitim-öğretim yılı ücretleri: Hukuk Fakültesi için 44.100 TL; Edebiyat Fakültesinde, Türk Dili ve Edebiyatı ve Tarih Programları için 38.300 TL, Psikoloji Programı için 44.100 TL; Eğitim Fakültesinde, Okul Öncesi Öğretmenliği Programı için 44.100 TL, Türkçe Öğretmenliğ ve Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programları için 40.600 TL, Arapça Öğretmenliği Programı için 36.000 TL; Mimarlık ve Tasarım Fakültesinde, Mimarlık Programı için 38.700 TL, İç Mimarlık Programı için 33.900 TL; Mühendislik Fakültesinde, İnşaat Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Biyomedikal Mühendisliği Programları için 38.700 TL; Güzel Sanatlar Fakültesinde, Grafik Tasarımı Programı için 29.000 TL, Geleneksel Türk Sanatları programı için 21.900 TL; İslami İlimler Fakültesi için 20.300 TL; Meslek Yüksekokulunda, Adalet Programı ve Çocuk Gelişimi Programının I. ve II. Öğretimi için 20.400 TL, Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programı I. ve II. Öğretimi için 23.200 TL; Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu, Mimari Restorasyon Programı için 20.400 TL; İngilizce Hazırlık Sınıfı için 34.800 TL; Arapça Hazırlık Sınıfı İçin 18.600 TL’dir. Ücretlere %8 KDV dahildir. Üniversitemizi kazanan adaylara sağlanan burs koşullarını öğrenmek için aday öğrenci sayfamızı inceleyiniz. (aday.fsm.edu.tr)

YKS Tercih Robotu
KPSS Tercih Robotu