Atçılık ve Antrenörlüğü

Eğitim Türü : Önlisans Puan Türü : TYT
Önceki Dönem: YGS-6

Amaç

Atın beslenme, bakım, idman, hijyen ve resmi kayıtlarından sorumlu olan , yarış eğitimi vererek atı yarışa hazırlayan kişidir.

Öğrenim

Eğitim süresi lise veya dengi okuldan sonra 2 yıldır. Eğitim Türkiye Jokey Klübünden görevlendiri-len elemanlar ile Veteriner Fakültesi öğretim görevlilerince verilmektedir. Eğitim süresince ; Bilgisa-yar, Türk dili, Yabancı dil, Atatürk ilke ve İnkılap tarihi gibi genel kültür derslerinin yanısıra Atçılığa giriş ve tarihçe, At anatomisi, Embriyololoji, Terminoloji, At ve Ahır bakımı, At fzyolojisi, At ırkları ve dağılımı, At antremanı, At donanımı ve ekipmanı, At biyokimyası, At reprodüksiyonu, At beslenme-si, At sağlığı, At bakımı ve Seyislik, Yarış ve Yetiştiricilik mevzuatı, Binicilik, Yarış yöneticiliği, At ve Ahır bakımı, Meslek sağlığı ve Hijyeni, Yarış pistleri, İşletme ekonomisi, Haracılık, Binicilik, Deon-toloji gibi meslek derslerini alırlar. Ayrıca 30 iş günü staj zorunluluğu bulunmaktadır.

Kariyer

Bu bölümden mezun olanlar gördükleri eğitim kapsamında hipodromlarda, özel ve kamuya ait ha-ralar ve at barınaklarında iş bulabilirler. Ayrıca meslek mensupları, idman merkezleri açarak kendi adlarına çalışabilmektedirler. "At Antrenörlüğü" önlisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde "Veterinerlik" lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

YKS Tercih Robotu
KPSS Tercih Robotu