Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği

Eğitim Türü : Lisans Puan Türü : SAY
Önceki Dönem: MF-4

Amaç

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği, ahşap veya ahşap esaslı malzemeleri veya bunları kompozit bir yapı içerisinde kullanarak tasarımı ve üretimi düşünülen bir ürünün istenilen kalite standartlarında, belirlenen sürede ve en düşük maliyetle imal edilebilmesi için, üretim sistemi tasarımı, işletilmesi ve kontrolüne ilişkin alt sistemleri kullanarak ana optimizasyon sistemini kurmaya yönelik bir mühendislik disiplini” olarak tanımlanır.

Öğrenim

Ağaçişleri Endüstri Mühendisliği Bölümü eğitim-öğretim programı, ağaçişleri endüstrisinin beklentilerini karşılamakta ve ağaçişleri endüstri sektörlerine ilişkin temel bilgileri sağlamaktadır. Ağaçişleri Endüstri Mühendisliği lisans programı; iletişim, sorun çözme ve teknik yeteneklerin geliştirilmesi konularına önem vermekte, bu hedeflere yönelik olarak kapsamlı bir ders programını içermektedir.

Kariyer

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği bölümü mezunları ahşap ürünleri işleyen tüm sanayi kollarında tasarım, planlama, üretim, kalite kontrol ve pazarlama alanlarında çalışmaktadır. Ağaç İşleri endüstri mühendisi ahşap ürünleri sanayi alanlarında üretim ve planlama başta olmak üzere ürünlerin tasarım ve çizimlerini yapabilen, ahşap ürünleri ile ilgili alanda fizibilite raporu hazırlayabilen, fabrika ve atölyelerin kurulması, işletilmesi, işlenmiş ahşap ürünlerinin standardizasyonu, kalite kontrolü ve pazarlanması gibi çalışma alanları bulunmaktadır.

Eğitim Türü Puan
Türü
Taban
Puan
Türkiye
Başarı
Sırası
Kontenjan
Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği
Gazi Üniversitesi (Ankara)
Teknoloji Fakültesi
Lisans SAY 244,662 314.706 15 Aday
Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
Teknoloji Fakültesi
Lisans SAY 229,135 392.598 10 Aday
YKS Tercih Robotu
KPSS Tercih Robotu