İstanbul Teknik Üniversitesi

Mimarlık (İngilizce)
İstanbul Teknik Üniversitesi
Mimarlık Fakültesi

Kodu : 105510865 Puan Türü : SAY
Önceki Dönem: MF-4
Taban Puan : 479,740
Önceki Dönem: 465,771
Tavan Puan : 530,099
Önceki Dönem: 523,500
Türkiye Başarı Sırası : 11.972
Önceki Dönem: 11.545
Türkiye Başarı Sırası
(Ek Puanlı)
: -
Kontenjan : 60 Kişi Tercih Eden : 2.613 Kişi
Yerleştirilen : 60 Kişi
Okul Birincisi Konj. : 2 Kişi M.E.B.B. Kontenjanı : -
O.B. Taban Puan : 458,984 O.B. Tavan Puan : 465,919

Öğretim Türü : Normal Öğretim Süre : 4 Yıl
Burs : - Öğretim Ücreti : Ücretsiz
Profesör Sayısı : 30 Kişi Doçent Sayısı : 14 Kişi
Dr. Öğr. Üyesi Sayısı : 30 Kişi

KPSS-1 : 76,282 KPSS-2 : -
KPSS-3 : - A.B. : -
TUS-1 : - TUS-2 : -
TUS-3 : - DUS : -

Koşullar

13: Mimarlık programlarına; programın, yerleştirme puan türünde başarı sırası 250 bininci sırada olan adayın yerleştirme puanının altında yerleştirme puanına sahip adaylar yerleştirilmeyecektir. Bu şartı sağlamayan adaylar ilgili programı tercih edemeyeceklerdir. Bu şartı sağlayamayan adayların, tercih yapmış olsalar bile ilgili tercihleri yerleştirme işlemine alınmayacaktır (Okul birincisi kontenjanları dâhil.).

17: Bu programa kayıt yaptıran ve yabancı dil hazırlık sınıfına devam etmesine rağmen hazırlık sınıfını iki yıl içinde başarıyla tamamlayamayan öğrencilerin programdan ilişiği kesilir. Hazırlık sınıfında başarısız olarak programdan ilişiği kesilen öğrenciler, varsa kendi yükseköğretim kurumlarında öğretim dili Türkçe olan eşdeğer bir programa kayıt yaptırabilirler. Ancak bu öğrenciler, talep etmeleri durumunda Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından bir defaya mahsus olmak üzere kayıt yaptırdığı yıl itibarıyla, öğrencinin YKS puanlarından ilgili olan puanı, yerleştirileceği programa kayıt yaptırmak için aranan taban puanından düşük olmaması şartıyla öğretim dili Türkçe olan programlardan birine merkezî olarak yerleştirilebilirler.

21: Bir yıl süreli zorunlu İngilizce Hazırlık Programı uygulanır, programın sonunda İngilizce yeterlik sınavını başaranların doğrudan birinci sınıfa kayıtları yapılır. İngilizce Hazırlık Sınıfı, öğretim süresi sütununda gösterilen yıllara dâhil değildir. Üniversitece kabul edilen; a) Ulusal ve/veya uluslararası yabancı dil sınavlarının birinden yine üniversite tarafından belirlenen düzeyde başarılı olduğunu belgeleyen, b) Üniversitece öğretim yılı başında yapılacak İngilizce yeterlik sınavında başarılı olanlar doğrudan birinci sınıfa alınırlar. Öğrencilere, "Yükseköğretim Kurumlarında Yabancı Dil Öğretimi ve Yabancı Dille Öğretim Yapılmasında Uyulacak Esaslara İlişkin Yönetmelik" hükümleri uygulanır.

28: Öğretim dili İngilizce'dir.

137: 2019-2020 ÖĞRETİM YILI, İTÜ BAŞARI ÖDÜLLERİ 2019 yılında yapılan TYT (Temel Yeterlilik Testi) ve YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) sonucunda sayısal puan türünde yerleştikleri bölümün puanı esas alınarak aşağıda verilen derecelere giren ve İTÜ'yü 1.sırada tercih edip İTÜ lisans programına kayıt yaptıran öğrencilere hazırlık dönemini de kapsayacak şekilde, 5 yıl süreyle başarı derecelerine göre çeşitli miktarlarda “İTÜ Başarı Ödülü” verilecektir. Türkiye 1.-50. liği arası: 9 ay süreyle ayda 2500 TL, Dizüstü bilgisayar veya tablet bilgisayar , İTÜ ARI-TEKNOKENT' te şirket açma önceliği, Öğrenim süresince İTÜ'nün yüksek standartlı Gölet veya Gümüşsuyu yurtlarında ücretsiz konaklama olanağı Koşul: Başarı ve yurt ödülü her eğitim-öğretim yılı sonunda öğrencinin genel not ortalamasının 4.00 üzerinden 3.00'ın altına düşmesi durumunda kesilir. Türkiye 51-100. lüğü arası: 9 ay süreyle ayda 2000 TL, Dizüstü bilgisayar veya tablet bilgisayar, İTÜ ARI-TEKNOKENT' te şirket açma önceliği, Öğrenim süresince İTÜ'nün yüksek standartlı Gölet veya Gümüşsuyu yurtlarında ücretsiz konaklama olanağı Koşul: Başarı ve yurt ödülü her eğitim-öğretim yılı sonunda öğrencinin genel not ortalamasının 4.00 üzerinden 3.00'ın altına düşmesi durumunda kesilir. Türkiye 101-200. lüğü arası: 9 ay süreyle ayda 1500 TL, Öğrenim süresince İTÜ Ayazağa Yerleşkesi standart yurtlarında ücretsiz konaklama olanağı Koşul: Başarı ve yurt ödülü her eğitim-öğretim yılı sonunda öğrencinin genel not ortalamasının 4.00 üzerinden 3.00'ın altına düşmesi durumunda kesilir. Türkiye 201-500.'lüğü arası: 9 ay süreyle ayda 1000 TL, Öğrenim süresince İTÜ Ayazağa Yerleşkesi standart yurtlarında %75 indirimli konaklama olanağı Koşul: Başarı ve yurt ödülü her eğitim-öğretim yılı sonunda öğrencinin genel not ortalamasının 4.00 üzerinden 3.00'ın altına düşmesi durumunda kesilir. Türkiye 501-1000. liği arası: 9 ay süreyle ayda 600 TL , Öğrenim süresince İTÜ Ayazağa Yerleşkesi standart yurtlarında %50 indirimli konaklama Koşul: Başarı ve yurt ödülü her eğitim-öğretim yılı sonunda öğrencinin genel not ortalaması 4.00 üzerinden 3.00'ın altına düşmesi durumunda kesilir. Türkiye 1001-3000. liği arası İTÜ Yurtlarına asil listeden yerleştirilme olanağı. İTÜ Sporcu Ödülü (2019-2020 Öğretim Yılı) Branşlara ayrılan toplam 10 kişilik kontenjan dahilinde, İTÜ'de faaliyet gösteren branşlarda; branşında milli sporcu, milli hazırlık kampına çağrılmış veya takım sporlarında bir takımın yıldız, genç veya A takımı seviyelerinde oynamış olan ve İTÜ'deki ilgili branş yürütücüsünün yapacağı öneri doğrultusunda, üniversiteye giriş puanı göz önünde bulundurularak, ferdi veya takım sporlarında yer alacak öğrencilerimize; 9 ay süreyle aylık 350 TL burs desteği, İstanbul dışında ikamet eden öğrencilerimize İTÜ Ayazağa Yerleşkesi standart yurtlarında kayıt önceliği hakkı, Koşul: Öğrenci, ilgili branşta İTÜ'de üniversite takımında yer alarak faaliyetlere düzenli olarak katılmalıdır.

YKS Tercih Robotu
KPSS Tercih Robotu