Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (İstanbul)

İslami İlimler Fakültesi (Arapça) (Tam Burslu)
Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (İstanbul)
İslami İlimler Fakültesi

Kodu : 201410232 Puan Türü : SÖZ
Önceki Dönem: TS-1
Taban Puan : 337,802
Önceki Dönem: 426,825
Tavan Puan : 475,833
Önceki Dönem: 473,803
Türkiye Başarı Sırası : 5.160
Önceki Dönem: 4.627
Türkiye Başarı Sırası
(Ek Puanlı)
: -
Önceki Dönem: 8.860
Kontenjan : 1 Kişi
Yerleştirilen : 20 Kişi
Okul Birincisi Konj. : - M.E.B.B. Kontenjanı : -
O.B. Taban Puan : - O.B. Tavan Puan : -

Öğretim Türü : Normal Öğretim Süre : 4 Yıl
Burs : Tam Burslu Öğretim Ücreti : Tam Burslu
Profesör Sayısı : 3 Kişi Doçent Sayısı : 1 Kişi
Dr. Öğr. Üyesi Sayısı : 7 Kişi

KPSS-1 : 0.067 KPSS-2 : 0.072
KPSS-3 : 0.061 A.B. : -
TUS-1 : - TUS-2 : -
TUS-3 : - DUS : -

Koşullar

1: Bir mesleğe yönelik program uygulayan lise veya dengi meslek okulu çıkışlı adayların bu programla ilgili tercihlerini belirlemeden önce Tablo-6'yı dikkatle incelemeleri gerekir.

14: Öğretim dili Arapça'dır.

18: Öğrencilerin, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile vakıf üniversiteleri arasında imzalanan mutabakat metni ile ilgili bu kılavuzun ileri sayfalarında yer alan duyuruyu incelemesinde yarar görülmektedir. Yükseköğretim Kurumlarının Gençlik ve Spor Bakanlığıyla yaptığı mutabakat metni çerçevesinde ayrıntılı bilgiye ilgili üniversiteden ulaşılabilecektir.

21: Zorunlu hazırlık sınıfı dahil (İsteğe bağlı hazırlık sınıfları hariç) olmak üzere verilecek olan burslarda, Burslu: öğrenim ücretinin tamamını; %50 İndirimli: öğrenim ücretinin yarısını ve %25 İndirimli: öğrenim ücretinin dörtte birini kapsamakta olup, öğrenciler öğrenim ücretinin geri kalan kısmını ödeyeceklerdir. Burslu/İndirimli programlarda burslar/indirimler, hazırlık sınıfında bir yıl ve programın normal öğretim süresi kadar (öğrenimine ve derslere devam etmesi şartıyla) devam ederek bu sürenin sonuna kadar kesilmez. Burslu/İndirimli programlarda burslar/indirimler karşılıksız olup öğrencinin öğrenimine devam etmeyerek programdan ayrılması durumunda ayrılan öğrencilerden bursluluk/indirim oranına göre ayrıca öğrenim ücreti istenemez. İlgili yükseköğretim kurumu tarafından bu süreden daha fazla burslu/indirimli öğrenim görme imkanı verilebilir. Yükseköğretim kurumları, kendi öğrencisi veya başka üniversitenin öğrencisi olup ayrılanların veya ilişiği kesilen/ilişiğini kesenler ile bir yükseköğretim programından mezun olanların, YKS sonuçlarına göre burslu veya indirimli programlara yerleşmeleri halinde yükseköğretim kurumunun kendi mevzuatı doğrultusunda sadece ücretli veya diğer indirimli statülerde kayıt yapabilmesine izin verebilir; Üniversite, bu durumda olanların sadece ücretli veya diğer indirimli programlara kayıtlarını yapma hakkını saklı tutar.

22: Bu programa kayıt yaptıran ve yabancı dil hazırlık sınıfına devam etmesine rağmen hazırlık sınıfını iki yıl içinde başarıyla tamamlayamayan öğrencilerin programdan ilişiği kesilir. Hazırlık sınıfında başarısız olarak programdan ilişiği kesilen öğrenciler, varsa kendi yükseköğretim kurumlarında öğretim dili Türkçe olan eşdeğer bir programa kayıt yaptırabilirler. Ancak bu öğrenciler, talep etmeleri durumunda Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından bir defaya mahsus olmak üzere kayıt yaptırdığı yıl itibarıyla, öğrencinin YKS puanlarından ilgili olan puanı, yerleştirileceği programa kayıt yaptırmak için aranan taban puanından düşük olmaması şartıyla öğretim dili Türkçe olan programlardan birine merkezî olarak yerleştirilebilirler.

24: Programın öğretim dilinde bir yıl süreli zorunlu Hazırlık Programı uygulanır, programın sonunda ilgili dilde yeterlik sınavını başaranların doğrudan birinci sınıfa kayıtları yapılır. Hazırlık sınıfı, öğretim süresi sütununda gösterilen yıllara dahil değildir. İlgili dil için üniversitece kabul edilen; a) Ulusal ve/veya Uluslararası yabancı dil sınavlarının birinden yine üniversitece belirlenen düzeyde başarılı olduğunu belgeleyen, b) Üniversitece öğretim yılı başında yapılacak ilgili dilde yeterlik sınavında başarılı olanlar doğrudan birinci sınıfa alınırlar. Öğrencilere, “Yükseköğretim Kurumlarında Yabancı Dil Öğretimi ve Yabancı Dille Öğretim Yapılmasında Uyulacak Esaslara İlişkin Yönetmelik" hükümleri uygulanır.

64: Yükseköğretim kurumu Mütevelli Heyeti/Yönetim Kurulu tarafından verilen indirim ve imkanlar (öğrenim ücreti muafiyeti, burs, para, yurt, yemek vb.), öğrenim ücretini ödeme koşulları, taksitli veya peşin ödeme imkanları, diğer ücretler, sonraki yıllarda ücretlerde yapılacak artışlar, burslu programlara ilişkin ayrıca verilecek burs süreleri ile eğitim öğretime ilişkin diğer hususlar, ilgili yükseköğretim kurumunun internet sayfasından öğrencilere duyurulacaktır. Ücretler, ödeme yöntemleri, öğrenim ücretindeki olası artışlar her yıl, kayıtlı öğrenciler için de TEFE-TÜFE oranları da dikkate alınarak Mütevelli Heyetinin/Yönetim Kurulunun uygun göreceği oranda yeniden belirlenebilir. Bazı yükseköğretim kurumları, kendi öğrencisi veya başka üniversitenin öğrencisi olup ayrılanların veya ilişiği kesilen/ilişiğini kesenler ile bir yükseköğretim programından mezun olanların, YKS sonuçlarına göre burslu veya indirimli programlara yerleşmeleri halinde yükseköğretim kurumunun kendi mevzuatı doğrultusunda sadece ücretli veya diğer indirimli statülerde kayıt yapabilmesine izin verebilir; Üniversite, bu durumda olanların sadece ücretli veya diğer indirimli programlara kayıtlarını yapma hakkını saklı tutar. Bu durumda olanların tercihlerini yapmadan önce ilgili üniversiteden ayrıntılı bilgi almaları gerekmektedir. Adayların tercihlerini yapmadan önce üniversitelerin internet sayfasındaki bilgileri dikkatlice inceleyerek tercihlerini yapmaları gerekmektedir.

85: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesinde eğitim-öğretim ücretlidir. 2021-2022 eğitim-öğretim yılı ücretleri: Edebiyat Fakültesi; Psikoloji Programı 62.100 TL, Bilim Tarihi Programı, Tarih Programı ile Türk Dili ve Edebiyatı Programı 49.300 TL, İngilizce Mütercim ve Tercümanlık Programı 46.400 TL, Eğitim Fakültesi; Arapça Öğretmenliği Programı 46.400 TL, Okul Öncesi Öğretmenliği Programı 56.700 TL, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programı ile Türkçe Öğretmenliği Programı 52.300 TL, Güzel Sanatlar Fakültesi; Grafik Tasarım Programı 42.600 TL, Hukuk Fakültesi 56.700 TL, İslami İlimler Fakültesi 42.600 TL, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi; İç Mimarlık Programı ile Mimarlık Programı 50.200 TL, Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Programı 38.000 TL, Mühendislik Fakültesi; Bilgisayar Mühendisliği Programı, Elektrik - Elektronik Mühendisliği Programı, İnşaat Mühendisliği Programı ile Yazılım Mühendisliği Programı 50.200 TL, Biyomedikal Mühendisliği Programı 38.000 TL, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi; İşletme Programı ile Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Programı 46.400 TL, Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu; Mimari Restorasyon Programı ve Ambalaj Tasarımı Programı için 28.800 TL, Meslek Yüksekokulu; Adalet Programı I. ve II. Öğretimi ile Çocuk Gelişimi Programı I. Öğretimi 28.800 TL, Çocuk Gelişimi Programı II. Öğretim ve Engelliler İçin Gölge Öğreticilik Programı 26.300 TL, Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programı I. ve II. Öğretimi Programı 29.900 TL, İngilizce Hazırlık Sınıfı 43.700 TL, Arapça Hazırlık Sınıfı 34.500 TL’dir. Ücretlere KDV dahildir. Burslarla ilgili detaylı bilgi Üniversitenin web adresinden edinilebilir.

YKS Tercih Robotu
KPSS Tercih Robotu