Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (İstanbul)

Engelliler İçin Destek Programı (%50 Burslu)
Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (İstanbul)
Meslek Yüksekokulu

Kodu : 201490087 Puan Türü : TYT
Önceki Dönem:
Taban Puan : Yeni Tavan Puan : -
Türkiye Başarı Sırası : Yeni Türkiye Başarı Sırası
(Ek Puanlı)
: Yeni
Kontenjan : 20 Kişi Tercih Eden : -
Yerleştirilen : - Okul Birincisi Konj. : -
O.B. Taban Puan : - O.B. Tavan Puan : -

Öğretim Türü : Normal Öğretim Süre : 2 Yıl
Burs : %50 Burslu Öğretim Ücreti : %50 Burslu

Koşullar

3: Zorunlu hazırlık sınıfı dahil (İsteğe bağlı hazırlık sınıfları hariç) olmak üzere verilecek olan burslarda, Burslu: öğrenim ücretinin tamamını; %50 İndirimli: öğrenim ücretinin yarısını ve %25 İndirimli: öğrenim ücretinin dörtte birini kapsamakta olup, öğrenciler öğrenim ücretinin geri kalan kısmını ödeyeceklerdir. Burslu/İndirimli programlarda burslar/indirimler, hazırlık sınıfında bir yıl ve programın normal öğretim süresi kadar (öğrenimine ve derslere devam etmesi şartıyla) devam ederek bu sürenin sonuna kadar kesilmez. Burslu/İndirimli programlarda burslar/indirimler karşılıksız olup öğrencinin öğrenimine devam etmeyerek programdan ayrılması durumunda ayrılan öğrencilerden bursluluk/indirim oranına göre ayrıca öğrenim ücreti istenemez. İlgili yükseköğretim kurumu tarafından bu süreden daha fazla burslu/indirimli öğrenim görme imkanı verilebilir. Yükseköğretim kurumları, kendi öğrencisi veya başka üniversitenin öğrencisi olup ayrılanların veya ilişiği kesilen/ilişiğini kesenler ile bir yükseköğretim programından mezun olanların, YKS sonuçlarına göre burslu veya indirimli programlara yerleşmeleri halinde yükseköğretim kurumunun kendi mevzuatı doğrultusunda sadece ücretli veya diğer indirimli statülerde kayıt yapabilmesine izin verebilir; Üniversite, bu durumda olanların sadece ücretli veya diğer indirimli programlara kayıtlarını yapma hakkını saklı tutar.

19: Öğrencilerin, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile vakıf üniversiteleri arasında imzalanan mutabakat metni ile ilgili bu kılavuzun ileri sayfalarında yer alan duyuruyu incelemesinde yarar görülmektedir.

60: Yükseköğretim kurumu Mütevelli Heyeti/Yönetim Kurulu tarafından verilen indirim ve imkanlar (öğrenim ücreti muafiyeti, burs, para, yurt, yemek vb.), öğretim ücretini ödeme koşulları, taksitli veya peşin ödeme imkanları, diğer ücretler, sonraki yıllarda ücretlerde yapılacak artışlar, burslu programlara ilişkin ayrıca verilecek burs süreleri ile eğitim öğretime ilişkin diğer hususlar, ilgili yükseköğretim kurumunun internet sayfasından öğrencilere duyurulacaktır. Ücretler, ödeme yöntemleri, öğrenim ücretindeki olası artışlar her yıl, kayıtlı öğrenciler için de TEFE-TÜFE oranları da dikkate alınarak Mütevelli Heyetinin/Yönetim Kurulunun uygun göreceği oranda yeniden belirlenebilir. Bazı yükseköğretim kurumları, kendi öğrencisi veya başka üniversitenin öğrencisi olup ayrılanların veya ilişiği kesilen/ilişiğini kesenler ile bir yükseköğretim programından mezun olanların, YKS sonuçlarına göre burslu veya indirimli programlara yerleşmeleri halinde yükseköğretim kurumunun kendi mevzuatı doğrultusunda sadece ücretli veya diğer indirimli statülerde kayıt yapabilmesine izin verebilir; Üniversite, bu durumda olanların sadece ücretli veya diğer indirimli programlara kayıtlarını yapma hakkını saklı tutar. Bu durumda olanların tercihlerini yapmadan önce ilgili üniversiteden ayrıntılı bilgi almaları gerekmektedir. Adayların tercihlerini yapmadan önce üniversitelerin internet sayfasındaki bilgileri dikkatlice inceleyerek tercihlerini yapmaları gerekmektedir.

734: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesinde eğitim-öğretim ücretlidir. 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı ücretleri: Edebiyat Fakültesi; Psikoloji Programı 54.000 TL, Tarih Programı ile Türk Dili ve Edebiyatı Programı 42.800 TL, Eğitim Fakültesi; Arapça Öğretmenliği Programı 40.300 TL, Okul Öncesi Öğretmenliği Programı 49.300 TL, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programı ile Türkçe Öğretmenliği Programı 45.400 TL, Güzel Sanatlar Fakültesi; Geleneksel Türk Sanatları Programı 25.000 TL, Grafik Tasarımı Programı 37.000 TL, Hukuk Fakültesi 49.300 TL, İslami İlimler Fakültesi 37.000 TL, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi; İç Mimarlık Programı ile Mimarlık Programı 44.000 TL, Mühendislik Fakültesi; Bilgisayar Mühendisliği Programı, Elektrik Elektronik Mühendisliği Programı ile İnşaat Mühendisliği Programı 43.300 TL, Biyomedikal Mühendisliği Programı 25.000 TL, Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu; Mimari Restorasyon Programı 25.000 TL, Ambalaj Tasarımı Programı 22.500 TL, Meslek Yüksekokulu; Adalet Programı I. ve II. Öğretimi ile Çocuk Gelişimi Programı I. Öğretimi 25.000 TL, Çocuk Gelişimi Programı II. Öğretimi 22.800 TL, Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programı I. ve II. Öğretimi 26.000 TL, Engelli Destek Programı 22.500 TL, İngilizce Hazırlık Sınıfı 38.000 TL, Arapça Hazırlık Sınıfı 30.000 TL’dir. Ücretlere %8 KDV dahildir. Burslarla ilgili detaylı bilgi almak için Üniversitenin web sitesini inceleyiniz.

YKS Tercih Robotu
KPSS Tercih Robotu