Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği

Eğitim Türü : Lisans Puan Türü : SAY
Önceki Dönem: MF-3

Amaç

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Programı, iç sularda ve denizlerde bulunan canlıların yaşamını inceleyen, insanlar için yararlı olanların avlanma yöntemlerini belirleyen ve su ürünleri sektörüne yön veren uzmanlar yetiştirir. Fen ve Matematik derslerinde başarılıysan, doğaya ve denize ilgi duyuyorsan bu bölümü seçebilirsin.

Öğrenim

Öğretim süresi 4 yıldır. Bu bölümü bitirdiğinde "Balıkçılık Teknolojisi Mühendisi" ünvanını alırsın. İlk iki yılda temel fen bilimleriyle ilgili dersler, sonraki yıllarda ise balık biyolojisi, deniz biyolojisi, balıkçı gemileri donanımı, avlanma teknolojisi ve su ürünleri pazarlaması gibi dersler görürsün.

Kariyer

Bu bölümü bitirdiğinde, yurtiçi ve yurtdışında su ürünleri işletmeleri ile deniz ve iç sularda faaliyet gösteren her türlü kamu ve özel kuruluşlarda görev alabilirsin. Ayrıca, bireysel olarak çeşitli kredilerden yararlanıp su ürünleri yetiştirme çiftlikleri kurar ve su ürünleri avcılığına yönelebilirsin. Böylece, yurt ekonomisine girişimci olarak katkıda bulunmuş olursun.

YKS Tercih Robotu
KPSS Tercih Robotu