Avcılık ve Yaban Hayatı

Eğitim Türü : Önlisans Puan Türü : TYT
Önceki Dönem: YGS-6

Amaç

Av ve yaban hayatı teknikeri; yaban hayatı içerisinde doğal ortamın korunması, yaban hayvanlarının üretimi, avlanma yöntemleri alanlarında çalışan ara insan gücüdür.

Öğrenim

Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim süresince; 1Dönem:Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi,Türkdili,Yabancı dil 1 Güzel Sanatlar/Beden eğitimi, Bilgisayar uygulamaları, Matematik, Ekonomi,Zooloji, Bitkilendirme 2Dönem :Türk dili II, Atatürk İlkeleri Ve İnkılap Tarihi II,Yabancı Dil II, Güzel Sanatlar/Beden Eğitimi, Odunsu Bitkiler, Yaban Hayvanlar Bilgisi, Ekoloji, Otsu Bitkiler, OrmancılıkBilgisi 3Dönem: Koruma Alanları Yönetimi, Populasyonların Düzenlenmesi, İçsu Ürünleri, Halkla İlişkiler, Yaban Hayvanlar Envanteri, Sulak Alanlar, Bitki Koruma , Seçmeli Dersler: Çevre Kirliliği, Av Hayvanlarının İzlenmesi ve Transferi, Yaban Hayati Ekolojisi 4Dönem: Yaban Hayatı Alanlarının Islahı, Av ve Yaban Hayatı Mevzuatı, Yaban Hayvanları Üretimi, Yaban Hayvanları Hastalıkları, Biyolojik Müze Yöntemleri, Avlanma Yöntemleri Uygulamaları, Seminer, Seçmeli Dersler: Doğa ve Av Turiz-mi, Atıcılık, Yaban Hayatı Ve Silvikültür, Avlanmak Yönetimi. Ayrıca her eğitim döneminin sonunda 40 iş günü olmak üzere toplam 80 işgünü staj yapma zorunluluğu vardır.

Kariyer

Av ve yaban hayatı teknikerliği bölümünden mezun olanlar ÖSYM ‘nin yaptığı (DGS) dikey geçiş sınavında başarılı olmak ve gerekli nitelikleri taşımak koşulu ile lisans düzeyinde üniversitelerin orman mühendisliği bölümüne devam edebilirler. Çalıştıkları işyerinde yönetici sorumluluğuna getirilebilirler.

YKS Tercih Robotu
KPSS Tercih Robotu